Stajyer işçiler için bu sefer de Hakmar’la anlaştılar!Bugün Maraş Elbistan’da bir çelik kapı firmasında stajyer işçi olarak çalışan 16 yaşındaki Ali Said Karpınar, çalıştığı işyerine ait kamyonetin kasasından düşerek öldü. Patronlar için her açıdan iştah açıcı bir sömürü nesnesi haline getirilen meslek liseleri öğrencileri çalışırken ölmeye devam ederken, MEB her gün başka bir şirketle özellikle de yandaşlarla yeni sözleşmeler yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda …


Bugün Maraş Elbistan’da bir çelik kapı firmasında stajyer işçi olarak çalışan 16 yaşındaki Ali Said Karpınar, çalıştığı işyerine ait kamyonetin kasasından düşerek öldü. Patronlar için her açıdan iştah açıcı bir sömürü nesnesi haline getirilen meslek liseleri öğrencileri çalışırken ölmeye devam ederken, MEB her gün başka bir şirketle özellikle de yandaşlarla yeni sözleşmeler yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda dev perakende zinciri A101’le yapmıştı anlaşmayı, tepkiler üzerine geri çekmek zorunda kaldı. Fakat bu sefer de hakmar’la aynı anlaşmayı yaptığı öğrenildi.

Meslek liseleri sermaye için ucuzun da ucuzu işgücü kaynağı olarak görülüyor. Eğitim politikaları da burjuvazinin ihtiyaçlarıyla daha dolaysız bir ilişkilenmeyle sürekli “yenileniyor”. 1986 tarihli 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda 2021 yılının aralık ayında yapılan ek düzenlemelerle meslek lisesi öğrencileri her açıdan daha vahşi sömürünün nesnesi haline getirildi. Bu düzenlemelerle birlikte stajyer işçi sayısı bir yılda neredeyse 10 kat arttı.

2021 yılında yapılan düzenlemeyle, meslek lisesi öğrencilerinin emek gücü asgari ücretin yarısı ücretle patronlara peşkeş çekiliyor. Ki bu ücreti patronlar ödemiyor, onlar sadece üçte birini ödüyor, gerisi İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılanıyor. Ama devlet 20’den fazla işçi çalıştıran işletmelerde patronların ödediği üçte birlik oranı da aynı fondan iade ediyor! Her açıdan katmerli bir sömürü olan bu uygulamayı da “yarın staj yaptıkları yerde iş bulabilecekler ayrıca mesleki yeteneklerini geliştirmiş olacaklar” diye pazarlıyor Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer. Oysaki stajyer işçilere angarya işler yaptırıldığını, her türlü aşağılanma ve baskıya maruz kaldıklarını, can güvenlikleri de dahil hiçbir güvenliklerinin olmadığını herkes biliyor.

Özer ise bu çarkı şu sözlerle güzelleyerek bu sömürüyü pazarlamaya devam ediyor, anlaşmalar yapmayı sürdürüyor:

“Hem işveren hem de öğrenciler için çok cazip bir mekanizma ürettik. 2021’de Türkiye’deki çırak ve kalfa sayısı 159 bindi. Şu anda 1 milyon 15 bin. Türkiye’nin her noktasında artık özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için çırak, kalfa, usta ile ilgili hiçbir sorun kalmadı. Mesleki eğitimde de hedeflerimize ulaştık”.

1 milyon 15 bin çırak ve kalfa! Kapitalist sömürü çarkının dişlileri arasında daha çocuk yaşta ezilmeye, Ali Said Karpınar gibi çalışırken ölmeye aday 1 milyon 15 bin çocuk işçi!

Ayrıca Kontrol Et

Ethem’in vurulduğu yerde yapılacak anmaya çağrı afişleri asıldı

Gezi’nin 10’uncu yılında Ethem yoldaş şahsında tüm ölümsüzleşenlerimiz için Güvenpark’ta yapılacak anmanın çağrı afişlerini Ankara’nın Mamak, Sincan ve Kızılay bölgelerinde birçok noktaya astık