Fransa: Limanlar kapandı, “Robin Hood” eylemleri yoğunlaştıFransa’da “Emeklilik reformu” adı altında işçi ve emekçilere dayatılmak istenen yasaya karşı 31 Ocak’a hazırlık için enerji çalışanlarının grevleri ve “Robin Hood” eylemleri yaygınlaşıyor.


YAŞANACAK DÜNYA

Avrupa Komisyonu, çalışma hakkı ve adil ücret hakkı da dâhil olmak üzere enerji sektöründeki işçilerin haklarını korumak üzere harekete geçeceğini açıkladı.

Eylem, 19 Ocak’tan bu yana grevde olan ve 48 saatlik eylem çağrısında bulunan CGT Maden ve Enerji Federasyonu’nun çağrısı üzerine Cuma günü kısmen uzatılacak. 

CGT merkez delegesi Benjamin Tange AFP’ye yaptığı açıklamada, rafinerilerde iki gün sürmesi planlanan eyleme TotalEnergies tesislerinde Perşembe akşamı ara verildiğini söyledi.

Amaç: Kendini korumak ve Salı günkü ulusal grev için zemin hazırlamak. Tüm sektörleri etkileyecek: Okullar, devlet memurları, ulaşım, hizmetler… Bunlardan biri olan UNSA, 19’uncu gün için 200’den fazla toplanma yeri listeledi.

CGT TotalEnergies Başkanı Eric Sellini günün erken saatlerinde yaptığı açıklamada, “Hareket içinde yer alan çalışanlar Salı günü yeniden başlamanın daha iyi olacağını söylüyorlar” dedi.

Buna paralel olarak enerji işçileri, CGT’ye göre emeklilik reformuna karşı mücadelede “güç dengesini yoğunlaştırmak” için bir dizi “Robin Hood” eylemi gerçekleştirdiler.

Lille’den Marsilya’ya ve Fransa’nın her yerinde okullara, düşük gelirli konutlara ve hastanelere “ücretsiz elektrik veya gaz sağladılar”, küçük işletmelere indirimli tarifeler verdiler ve mahrum kalan kullanıcılara elektrik sağladılar.

Limanlar durma noktasında

CGT Maden ve Enerji Federasyonu Federal Sekreteri Fabrice Coudour AFP’ye yaptığı açıklamada, “Ülke genelinde koordineli bir şekilde, bu muhtemelen bir ilk” diyerek bu tür eylemlerin “sadece başlangıç” olduğu uyarısında bulundu.

CGT’nin Ulusal Liman ve Rıhtım Federasyonu da yaptığı basın açıklamasında “neredeyse tüm Fransız limanlarında işçilerin güçlü bir şekilde harekete geçtiğini, çoğu zaman yüzde100 grevci olduğunu ve limanların tamamen durduğunu” bildirdi.

Cordemais Elektrik Santrali’ndeki (Loire-Atlantique) CGT sendika temsilcisi Gwenaël Plagne, “Bugünkü eylemin amacı güç dengesinin bir kademe daha yükseldiğini ve eğer istersek ülkeyi felç etmeye kadar gidebileceğimizi göstermektir” dedi.

EDF, öğleden sonra normale dönmeden önce hidroelektrik santrallerinde birden fazla nükleer reaktöre eşdeğer olan 1.700 MW’a kadar güç kaybettiğini söyledi. Şirket, seferberliğin kapsamına ilişkin rakamları açıklamak istemedi.

Yüksek ve çok yüksek gerilim hatlarının yöneticisi RTE, AFP’ye “Bu öğleden sonra kesintiler olduğunu, ancak elektrik arz güvenliğini etkilemediğini” doğruladı.

Robin Hood eylemleri

Emmanuel Macron’un tüm sendikalar tarafından karşı çıkılan ve Pazartesi günü Parlamentoya gelecek olan reformu, EDF veya Engie’deki (eski GDF Suez) özel programların kaldırılmasına yol açacaktır.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo Perşembe günü yaptığı açıklamada, PCF Başkanı Fabien Roussel’in emeklilik reformuna karşı başlatılan seferberlikle dayanışma amacıyla 31 Ocak’ta belediye binalarının sembolik olarak kapatılması çağrısına katıldığını duyurdu.

Çarşamba günü CGT, Montluçon bölgesindeki rüzgar ve güneş enerjisi çiftliklerinin yanı sıra Perşembe sabahı Montauban’daki (Tarn-et-Garonne) bir sanayi bölgesinde elektrik kesintileri olduğunu iddia etmişti. Olayın hızla çözüldüğünü belirten Enedis, şikayetçi olacaklarını söyledi.

Ekim ayında ücretler için büyük bir grevin yapıldığı ve ülke genelinde benzin sıkıntısına neden olan rafinerilerde, depolara yakıt sevkiyatı her zamanki sloganla engellendi: “Giren yok, çıkan yok.

Bu durum özellikle grevcilerin sayısının yüzde 60’tan neredeyse yüzde 100’e çıktığı La Mèdebiyo Rafinerisi’nde (Bouches-du-Rhône) ve grevcilerin sayısının “yüzde 50 ila yüzde 70” olduğu Donges Rafinerisi’nde (Loire-Atlantique) geçerliydi. Bu öğleden sonra Normandiya rafinerisinde hala yaklaşık yüzde 80 ve Grandpuits tesisinde (Seine-et-Marne) yüzde 30’du, ancak bu tesis dönüştürülüyor ve artık yakıt sevkiyatı yapmıyor.

CGT Maden ve Enerji Federasyonu Federal Sekreteri Fabrice Coudour, “Hareketi genişletmek ve 31’inden önce genel çıkarlar doğrultusunda mücadele etmek için iyi bir gün” diyerek durumu özetledi.

Ayrıca Kontrol Et

Edebiyat ve Sanat Işığında Filistin ve Direnişi Konuşuyoruz Etkinliği Gerçekleştirildi

Filistin direnişi ve sanatının önemli isimleri Gassan Kanafani ve Mahmut Derviş üzerinden Filistin direnişi konuşuldu.