TÜPRAŞ işçisi sadaka değil ek zam istiyor!TÜPRAŞ işçileri düşük “ek zam” dayatmasına karşı, dört rafineride başlattığı iş yavaşlatma eylemlerini üçüncü gününde sürdürdü.


Türkiye’nin en büyük işletmelerinden Koç Holding’e ait TÜPRAŞ’ın İzmit, Aliağa, Batman ve Kırıkkale rafinerilerinde Petrol-İş’te örgütlü yaklaşık 5 bin işçi, ek zam talebiyle 3 gündür iş yavaşlatma ve vardiya giriş çıkışlarında yaptıkları eylemlerle ücretlere sadaka niyetine değil koşullara uygun oranda zam yapılmasını talep ediyor.

Rafinerilerin önüne “Geçinemiyoruz” pankartı asarak eyleme geçen işçiler, kâr oranlarını yüzde bin 200 oranında arttıran Koç’ların toplu sözleşmeden doğan hakkın üzerine sadaka verircesine yüzde 9,6 oranında ek zam yapmasına tepkili.

TÜPRAŞ’ta yürürlükteki sözleşme gereği işçiye, 2023 yılının ilk altı ayı için 2022’nin ikinci altı ayında TÜİK’in açıkladığı (!) yüzde 15,40’lık enflasyon kadar zam verilecek olmasına karşı işçiler ek zam talebinde bulunmuştu.

Bu talepleri doğrultusunda Petrol-İş yönetimiyle TÜPRAŞ yetkilileri arasında bir görüşme yapılmış, o görüşmede yüzde 9,6 oranında ek zam yapılacağı açıklanmıştı. Bu, ücretlerde yüzde 25 oranında artış anlamına geliyordu. Petrol-İş yönetimi bu oranı işçilere “başarı” olarak sunsa da işçilerin tepkisi karşısında geri adım atmak zorunda kalmış, eylem kararı almıştı.

TÜPRAŞ işçileri 3 gündür hem Twitter’da yaptıkları eylemlerle seslerini duyurmaya çalışıyor hem de iş yavaşlatma ve vardiya giriş çıkışlarındaki eylemlerle kararlılıklarını gösteriyor.

Ayrıca Kontrol Et

Trendyol depo işçilerinin üzerine bu sefer de araç sürüldü!

Direnişlerinin 24. gününde Maslak’ta Trendyol Genel Merkezi önünden işkence yapılarak gözaltına alınan DGD-Sen ve PTT-Sen üyesi işçilerin üzerine bugün de servis aracı sürüldü