#ÜniversiteyiKapatmaSarayıAçDepremde varını yoğunu kaybetmiş insanların derdine sanki çare olmaya çalışıyorlarmış, depremzedeleri yerleştirecek yer arayışındaymışlar gibi yeni bir formül “bulundu”: KYK yurtları! Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremzedelerin yurtlara yerleştirileceğini söyledi. KYK yurtları boşaltılmaya başlandı.


6 Şubat’ta Maraş-Pazarcık merkezli 10 ilde gerçekleşen ve 7. gününe giren depremde 25 bin kişinin hayatını kaybetti. Artçı depremlerin sürüyor on binlerce insan hala enkaz altında. On binlercesi insan dondurucu soğuğa rağmen sokaklarda yaktıkları ateşin etrafında bekliyor. İnsanlar evsiz kaldı.

Faşist rejim günlerdir sadece devlet gücünü göstermek ortalıkta göründü, OHAL sopası salladı, gazetecileri, protestocuları gözaltına aldı, mültecilere işkence yaptı.

Depremde varını yoğunu kaybetmiş insanların derdine sanki çare olmaya çalışıyorlarmış, depremzedeleri yerleştirecek yer arayışındaymışlar gibi yeni bir formül “bulundu”: KYK yurtları! İlk ve orta dereceli okullardan sonra üniversiteler de tatil edildi. Tüm üniversitelerin uzaktan eğitime geçecekleri açıklandı! Oysa dertleri ve korkuları başka… Tepki ve eylemlerin üniversiteleri de hareketlendirmesinden korkuyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremzedelerin yurtlara yerleştirileceğini söyledi. KYK yurtları boşaltılmaya başlandı. Öğrenciler bu karara tepki gösterdiler. çeken karara karşı, Cevizlibağ KYK Yurdu önünde önünde bir araya gelen Özgürlükçü Gençlik de “Bir kamu hizmeti tamamen durdurularak başka bir hizmet sunulamaz” diyerek duruma tepki gösterdi. Cevizlibağ KYK Yurdu önünde önünde bir araya gelen Özgürlükçü Gençlik de “Bir kamu hizmeti tamamen durdurularak başka bir hizmet sunulamaz” diyerek duruma tepki gösterdi.

“Yurtlar devletin yedek konaklama merkezi değildir”

Özgürlükçü Gençlik Cevizlibağ KYK Yurdu önünde şu açıklamayı yaptı:

“Bugün üniversitelerin online mı tatil mi olacağını tam olarak anlamadığımız bir açıklama yapıldı. Ardından yurtlarımızda arkadaşlarımız apar topar eşyaları koridorlara bırakılarak dışarı atıldı. Belli bir saat verildi boşaltmaları için. Depremin hala etkisindeyiz, yakınlarımızı, arkadaşlarımızı kaybettik. Deprem merkezi koordinasyonundan geldik. Bize böyle bir günde böyle bir açıklamayı yapanlar utansın. Bizler böyle günler geçerken yurtlarımız önünde bu açıklamayı da yapmak zorunda kalıyoruz. Yurtlar devletin yedek konaklama merkezleri değildir.

Biz eğitim görüyoruz, eğitim. Deprem olur yurtları boşaltın, yangın olur boşaltın, salgın olur boşaltın. Bir kamu hizmeti tamamen durdurularak başka bir hizmet sunulamaz. Bunu o yetkililer bilmiyorsa gençlik onlara öğretecek, onlar da bunu uygulamayı bilecekler. Arkadaşlarımız bir yere kovamazlar. Böyle bir karar alamazlar. İlk vazgeçilen gençlik, hayatımız, eğitim olamaz”

Depremzedelere boş konutları açın!

Öte yandan Twitter’da #ÜniversiteyiKapatmaSarayıAç etiketi açıldı. “#ÜniversiteyiKapatmaSarayıAç” etiketiyle paylaşım yapan Kampüs Cadıları ise şu paylaşımı yaptı:

“Tek adamın fermanı sonucu üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle yurtlarımızdan zorla çıkartılıyoruz. Göreviniz depremzedeler için uygun barınma yerlerini tahsis etmek, öğrencileri yurttan atmak değil! #ÜniversiteyiKapatmaSarayıAç”

Online eğitim istemiyoruz!

İTÜ Dayanışması’nın tepkisi ise şöyle:

“Üniversitelerin kapatılması kararı deprem krizini çözmeye yönelik değil öğrencilerin dayanışmasını engellemeye yönelik bir karardır. Online eğitim istemiyoruz.”

Ayrıca Kontrol Et

Ethem’in vurulduğu yerde yapılacak anmaya çağrı afişleri asıldı

Gezi’nin 10’uncu yılında Ethem yoldaş şahsında tüm ölümsüzleşenlerimiz için Güvenpark’ta yapılacak anmanın çağrı afişlerini Ankara’nın Mamak, Sincan ve Kızılay bölgelerinde birçok noktaya astık