TTB’den Adıyaman’daki AFAD çadır kentine: Skandal!TTB, Adıyaman Merkez’deki Eğriçay Parkı’nda AFAD tarafından kurulan 1500 kişilik çadır kente ilişkin uyarılarda bulundu, bu kurulumun “afet yönetimi açısından skandal” olduğunu belirtti.


Deprem bölgesinde çalışmalar yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB), salgın hastalıklar konusunda uyarılarda bulunarak gerekli önlemlerin alınmasını çağrılarını sürdürüyor. “Ne yapılması gerekir?” sorularına da somut yanıtlar veren TTB, Adıyaman Merkez’deki Eğriçay Parkı’nda AFAD tarafından kurulan 1500 kişilik çadır kente ilişkin uyarılarda bulundu, bu kurulumun “afet yönetimi açısından skandal” olduğunu belirtti.

Çadırlar arasında birer metre bulunan bu çadırkentin, eksiklikleri ve yerleşim biçimi itibariyle yangınlara ve bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkardığını belirten TTB, devamında şunları ifade etti:

Çadırlar arası mesafe 1 metreden daha azdır ve soba boruları birbirine bakmaktadır. Bu haliyle yangın riski çok yüksektir. Çadır kentte su, banyo ve temiz tuvalet yoktur. Bu haliyle bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkma ve yaygınlaşma riski çok yüksektir.

Her çadır için 3,5 metrekare oturma alanı olmalıdır. Çadırlardan en az 30, en fazla 50 metre uzaklıkta, ortalama 25 kişiye bir kabin düşecek sayıda tuvalet kurulmalı, tuvaletler için lağım sistemi veya yeterli büyüklükte tuvalet çukuru açılmalıdır.

Tuvaletler, el yıkama musluklarına 100 metreden uzak olmamalıdır. Kabin yerleşimlerinde kadın-erkek farklılığı ve kadınların güvenliği gözönünde bulundurulmalıdır. Tuvaletler, günlük 100 kişinin kullanabileceği düşünülerek hazırlanmalıdır.

TTB’nin “Geçici Barınma Yerinin Şematik Yerleşim Biçimi” planlamasını da içeren ve deprem bölgesinde yapılması gerekenlere ilişkin bilgi notlarının, görsellerin, referans kaynakların tamamı için ttb.org.tr/deprem/

Ayrıca Kontrol Et

Trendyol depo işçilerinin üzerine bu sefer de araç sürüldü!

Direnişlerinin 24. gününde Maslak’ta Trendyol Genel Merkezi önünden işkence yapılarak gözaltına alınan DGD-Sen ve PTT-Sen üyesi işçilerin üzerine bugün de servis aracı sürüldü