Bilal Erdoğan ve Koca GES yatırımına girişti!Yenilenebilir enerji yatırımları için geçen yıl şubat ayında çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sayısız hibe, vergi indirimi ya da muafiyet, prim ve ücret ödemesi, kredi kolaylığı ve düşük faizli kredi kıyakları içeriyor. Bu kolaylıklardan ilk yararlananlardan biri de Bilal Erdoğan’ın YETEV’i ile Sağlık Bakanı Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi. Bilal Erdoğan Niğde Bor’daki Okçular köyünde 13 hektarlık araziye 95 milyonluk GES yatırımı yapıyor. Medipol ise Siirt Kurtalan’da 22 hektarlık araziye 281 milyonluk yatırıma hazırlanıyor


Erdoğan Ailesi’nin Bilal’i ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Medipol Üniversiteleri güneş enerjisi santralleri kuruyorlar. Bilal Erdoğan Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Okçu köyünde tarım arazisi olarak görülen 13 hektarlık bir alanda 13 bin 211 adet panel kurmayı planlıyor. 24 Mart itibariyle ÇED gerekli değildir raporunu da almış.

Santrali de 2018 yılında kurduğu Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) üzerinden, yani vakıflara tanınan sayısız ayrıcalıktan yararlanarak oluşturuyor. Bu vakfa Yenidoğu Okulları ile İrfan Okulları gibi özel okullar bağlı. Vakıf Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığı’na YETEV, 17 Şubat’ta başvurmuş.

İşin ilginci (!) başvurudan bir yıl önce 24 Şubat 2022’de bir Erdoğan kararnamesiyle rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri için devlet sayısız teşvik, hibe içeren bir düzenleme de yapmış. Yapılan düzenleme ihracattan ithalata, vergiden sigorta primine, işçi ücretine kadar pek çok kıyak içeriyor. Bilal Erdoğan’ın Bor’da kuracağı GES için 95 milyon TL harcanacakmış! Sözünü ettiğimiz düzenlemede banka kredileri konusunda da saysız kolaylık ve kıyak yapılıyor

Projenin ekonomik ömrünün 49 yıl olacağı, arazi hazırlık ve montaj çalışmalarını kapsayan inşaat süresinin 6 ay olmasının planlandığı açıklandı. Söz konusu arazinin imar planlarına “tarımsal nitelikli arazi” olarak işlendiği de ifade edildi.

Medipol de kuruyor

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre Bilal Erdoğan’ın dışında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu İstanbul Medipol Üniversitesi de 24 Mart’ta güneş enerji santralı kurmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu. ÇED süreci başlatılan projeye dair hazırlanan tanıtım dosyasında, GES’in Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı Akçalı Köyü’nde 22 hektarlık alanda kurulacağı açıklandı.

Projenin maliyetinin ise 281 milyon TL olacağı ifade edildi. Dosyada, Medipol Üniversitesi’nin GES’in kurulacağı arazileri bir süre önce yaklaşık 10 milyon TL’ye satın aldığı belirtildi.

Bakan Koca tarafından kurulan Medipol Sağlık Grubu’nun adı altında faaliyet gösteren özel hastane zincirinin ticari unvanı Medipolitan Sağlık ve Eğitim Hizmetleri A. Ş.

Bu şirket ismiyle de yine Siirt’in Akçalı Köyü’ne bir başka GES projesi kurulmak isteniyor. Şirket bu proje için de 24 Mart’ta bakanlığa başvurdu. 32 hektarlık alana kurulacak bu projenin de 379 milyon 646 bin TL’ye mâl olacağı açıklandı.

 

Ayrıca Kontrol Et

Trendyol depo işçilerinin üzerine bu sefer de araç sürüldü!

Direnişlerinin 24. gününde Maslak’ta Trendyol Genel Merkezi önünden işkence yapılarak gözaltına alınan DGD-Sen ve PTT-Sen üyesi işçilerin üzerine bugün de servis aracı sürüldü