Lice’de çocuğa işkence yapan beş polis gözaltına alındıLice’de 14 yaşındaki Y.D. kendisine işkence yapan biri komiser 3 polisi fotoğraflarından teşhis etti. Amed Barosu çocuğa işkence eden beş polis hakkında açılan soruşturma kapsamında 2 polisin Lice’de, 3 polisin ise aldıkları rapor nedeniyle il dışında oldukları için Ankara’da gözaltına alındığını duyurdu. 5 gün boyunca sessiz kalan Diyarbakır Valiliği de beş polisin görevden uzaklaştırıldığını ve haklarında idari soruşturma başlatıldığını belirtti.


Newroz günü Lice’de 10 yaşındaki bir arkadaşıyla evine dönen 14 yaşındaki Y.D. polis tarafından durdurularak araçla kaçırılmış, götürüldüğü yerde İstiklal Marşı söyleme, Kürtlere küfretme ve Türk olduğunu söylemeye zorlanıp işkence edildikten sonra elleri kolları bağlanarak dere kenarındaki bataklığa bırakılmıştı. Köylüler fark etmese hayatını kaybedecek olan Y.D.’nin tedavisi devam ediyor ve bir gözünü kaybetme riski var.

Y.D.’nin ailesi işkence ve öldürme kastını kamuoyuna duyurduğu için polis tarafından “beyaz Toros”larla tehdit edilmişti. Kamuoyunda oluşan baskıyla Lice Başsavcılığı aileyi ve avukatını ifadeye çağırmış, olaya ilişkin soruşturma başlatılmıştı.

Y.D.’nin kaçırılarak işkence edilmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Y.D. Lice Jandarma Komutanlığı’na teşhis için çağrıldı. Çocuğun ailesinden alınan bilgiye göre; fotoğraflı teşhis için Lice Jandarma Komutanlığı’na giden Y.D., avukatı olmadan savcı huzurunda kendisine işkence yapan 3 polisi teşhis etti.

Öte yandan yapılan fotoğraflı teşhisin ardından, haklarında yakalama kararı çıkarıldığı belirtilen biri komiser 3 polisin Ankara’da gözaltına alındığı iddia edildi.

Amed Barosu: 5 gözaltı

Amed Barosu Başkanı Nahit Eren, Twitter hesabı üzerinden konuya dair bir paylaşımda bulundu. Eren, “Lice’de 14 yaşındaki Y.D’ye yönelik işkence ve kötü muamele olayı ile ilgili 5 polis hakkında başlatılan soruşturmada 2 polis Lice ilçesinde, 3 polis ise aldıkları rapor nedeniyle il dışında oldukları için Ankara’da gözaltına alınmıştır. Soruşturma sürecini takip ediyoruz” diye kaydetti.

Valilik’ten 5 gün sonra açıklama!

Çocuğa yapılan işkenceden sonra 5 gün boyunca sessiz kalan Diyarbakır Valiliği de beş polisin görevden uzaklaştırıldığını ve haklarında idari soruşturma başlatıldığını belirtti.

Olayla ilgili 5 polisin gözaltına alındığı kaydeden valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “21 Mart 2023 tarihinde, 14 yaşındaki Y. D. isimli darba maruz kalan çocuk, il merkezindeki bir hastaneye başvurmuş; tedavisinin ardından bir gün sonra taburcu edilmiştir. Olayla ilgili Lice Cumhuriyet Savcılığınca aynı gün soruşturma başlatılmış, 25 Mart 2023 tarihinde, Lice İlçe Emniyet Amirliği emrinde görevli bir komiser ve dört polis memuru gözaltına alınmış, ardından adli mercilere sevk edilmiştir. Ayrıca, söz konusu 5 personel görevden uzaklaştırılmış ve haklarında idari soruşturma başlatılmıştır. Olay tüm yönleri ile soruşturulmaktadır.”

Ayrıca Kontrol Et

Ethem’in vurulduğu yerde yapılacak anmaya çağrı afişleri asıldı

Gezi’nin 10’uncu yılında Ethem yoldaş şahsında tüm ölümsüzleşenlerimiz için Güvenpark’ta yapılacak anmanın çağrı afişlerini Ankara’nın Mamak, Sincan ve Kızılay bölgelerinde birçok noktaya astık