Mata patronları İŞKUR üzerinden yeni işçi alımına gidiyor!Mata Otomotiv patronları insanca ücret ve çalışma koşulları talep eden 620 Birleşik Metal-İş üyesi işçiyi işten çıkarırken, İŞKUR üzerinden işçi alımı çağrıları yapıyorlar. İŞKUR’da kaydı bulunan metal işçilerine gelen mailde yarın işçi alımı için toplantı yapılacağı belirtiliyor


Tesla, Aston Martin, Corvette, Chrysler, Bentley, Jaguar, Cadillac, Land Rover gibi otomotiv tekellerinin lüks serilerinin iç dizaynında kullanılan ahşap kaplamalar ve karbon fiber parçaları üreten Mata Otomotiv, enflasyon karşısında eridikçe eriyen ücretlerinde yüzde 25 oranında artış ve insanca çalışma koşulları talep eden işçilerin taleplerine kulaklarını tıkadı, üstüne bir de üretimden kaçınma haklarını kullandıkları için 620’sini işinden çıkardı. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikada işçiler 28 gündür işe iade ve diğer taleplerinin kabul edilmesi için direniyor.

Mata Otomotiv patronlarıysa bir taraftan siparişlerde yaşadıkları tıkanmalar diğer taraftan fabrikada sendikal örgütlülüğü dağıtmak için adım atmak bir yana İŞKUR üzerinden yeni işçi alımına gidiyor.

İŞKUR’da metal işçisi olarak kaydı bulunan işsiz işçilere “MATA Otomotiv’de çalışacak personel seçimi için 29 Mart Çarşamba günü saat 10:00’da toplantı yapılacağı” çağrısı yapılıyor. Bu çağrı patronların sömürücü karakterinin özeti dışında bir anlam ifade etmiyor.

Fabrikayı yüzlerce yeni işçi alarak sendikasızlaştırmak, yeni alınacak ve aynı zamanda sınıf kardeşlerinin karşısına çıkarılacak işçilereyse kölece çalışma koşulları-sefalet ücretleri dayatmak üzerinden yapılan bu hesaba sınıf onuruna sahip hiçbir işçi ortak olmayacaktır.

Mata işçileri direnişlerinin 27. günü olan dün seslerini yetkili mercilere duyurmak için Ankara’ya yürümek istemiş, polis saldırısına maruz kalmışlardı. Saatlerce polis barikatları önünde bekletilen, biber gazlı saldırılara maruz bırakılan işçiler eylemlerini Çalışma Bakanlığı’ndan görüşme randevusu gelince sonlandırmışlardı. İşçiler bugün o görüşmeyi yapmak için Ankara’daydı. Sendika yönetimi ve işçi temsilcileri ilk önce Çalışma Bakanlığı’yla ardından da CHP’li Veli Ağbaba’yla görüştüler. Yaptıkları açıklamalarda bu görüşmelerde sonuç ne olursa olsun hakları için direnmekten geri adım atmayacakları oldu. İşçiler CHP’de yapılan görüşmeden sloganlarla ayrıldılar.

Ayrıca Kontrol Et

Ethem’in vurulduğu yerde yapılacak anmaya çağrı afişleri asıldı

Gezi’nin 10’uncu yılında Ethem yoldaş şahsında tüm ölümsüzleşenlerimiz için Güvenpark’ta yapılacak anmanın çağrı afişlerini Ankara’nın Mamak, Sincan ve Kızılay bölgelerinde birçok noktaya astık