Gabonlu genç kadının katledilmesine ilişkin 5 gözaltı!Karabük Filyos Çayı’nda cansız bedeni bulunan Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın ölümüyle ilgili soruşturmada 2’si yabancı uyruklu, 5 kişi gözaltına alındı. Dinabongho’nun telefonunda para karşılığı cinsel ilişki teklifinde bulunulan taciz mesajları olduğu öğrenildi.


Karabük Filyos Çayı’nda cansız bedeni bulunan Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın ölümüyle ilgili soruşturmada 2’si yabancı uyruklu, 5 kişi gözaltına alındı. Dinabongho’nun telefonunda para karşılığı cinsel ilişki teklifinde bulunulan taciz mesajları olduğu öğrenildi.

Dinabongho’nun ölümü üzerine Gabon devleti Türkiye’ye nota vermişti. Başsavcılığın başvurusuyla Sulh Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararla Gabon Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ni temsil eden Avukat Kerim Bahadır Şeker’in dosyadan örnek alma ve dosyayı inceleme yetkileri kısıtlandı.

Jandarmanın yürüttüğü soruşturma kapsamında Dinabongho’nun da aralarında olduğu 6 kişinin otomobille ormana gittiklerini belirledi. Jandarma ve polisin bu sabah ortaklaşa düzenlediği operasyonlarda S.Ç., İ.Ç., Y.Y. ve 2 yabancı uyruklu olmak üzere toplam 5 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde de arama yapıldı.

Olayla ilgili soruşturma sürerken Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 27 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Yapılan otopsi sonucu ön raporda, herhangi bir cinsel saldırı bulgusuna rastlanmadığı, herhangi bir kesici delici alet yaralanması, ateşli silah yaralanması tespit edilmediği, ölüm olayının suda boğulma şeklinde meydana geldiği, Filyos Çay’ına girmeden önce ölüm olayının gerçekleşmediği anlaşılmıştır” denildi.

Vücudunda morluklar, telefonda taciz mesajları

Ön otopsi raporuna göre, kesici, delici ve ateşli silah yarasına rastlanmayan Dinabongho’nun ense ve böbrek bölgelerinde küçük çaplı morluklar tespit edildiği belirtildi.

Öte yandan kızın yeni telefon aldığı için eski telefonunu Gabon’a göndermeye çalıştığı sırada yardımcı olması için görüştüğü kişiler tarafından yazılı tacize uğradığı öne sürüldü. Telefonu, önce İstanbul’a göndermesi gereken Dinabongho’ya yardımcı olacaklarını söyleyen kişilerin, kendisine para karşılığı cinsel ilişki teklif ettiği mesajlar bulunduğu öğrenildi.

Başsavcılık açıklama yaptı

Gözaltına alınan 5 kişinin işlemleri sürerken, Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya ilişkin açıklama yaptı. Polisin çok yönlü ve ortaklaşa operasyon gerçekleştirdiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Karabük merkezde 26.03.2023 tarihinde Filyos Çayı’nda cansız bedeni bulunan Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın (17) ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada, olayın aydınlatılması amacıyla Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Karabük İl Jandarma ve Karabük İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ortaklaşa çok yönlü yapılan araştırmalar sonucu 03.04.2023 tarihinde eş zamanlı Cumhuriyet savcısından gözaltı ve arama kararı alınmış; 06.00-09.00 saatleri için alınan karar neticesinde; şüpheliler S.Ç., İ.Ç., Y.Y. ve iki yabancı uyruklu şahıs gözaltına alınmıştır. 3 Nisan sabahı belirlenen ikisi yabancı uyruklu, üçü Türk toplam 5 şüphelinin evlerinde aramalar yapılmıştır.”

‘Burada bize nasıl davrandıklarını bilmiyorsun’

Dinabongho’nun annesine kendisine Karabük’te kötü davranıldığını ve öldürülebileceğini söylediği kaybolmadan 1 gün öncesine ait sesli mesajlar ortaya çıktı. Annesine yalvardığı anlaşılan genç kız, sesli mesajlarında, “Sınavı geçersem, Sakarya’da okumamın önünde hiçbir engel olmadığını söylediler. Neden korkuyorsun ki? Bırak gideyim sana yalvarıyorum anneciğim. Lütfen, yalvarıyorum. Burada bize nasıl davrandıklarını bilmiyorsun, bildiğin gibi değil. Burada kalmak istemiyorum, bırak gideyim. Babamdan da izin isteyeyim, bırakın buradan gideyim” ifadeleri yer aldı.
Gabon’a göndermek istediği telefonla ilgili yaşadığı sorunlardan dolayı çok üzüldüğünü de anlatan Dinabongho’ya, annesinin Sakarya’ya gitmesi yönünde olumlu cevap vermediği öğrenildi. Dinabongho’nun ailesi de cinayetin ırkçı bir cinayet olduğunu belirtmişti.

‘Dina için adalet!’

Dinabongho’nun ölümü üzerine yabancı uyruklu öğrenciler üniversitede eylem yapmıştı.

Dinabongho’nun fotoğrafı ve ‘Dina için Adalet’ yazılı dövizler taşıyan grup, Fransızca sloganlar atarak üniversitenin ana girişine yürüdü. Çevik Kuvvet ekipleri, TOMA ve kalkan ile üniversite çıkışını kapatarak grubun dışarı çıkmasına izin vermedi. Bir süre ‘Dina için Adalet’ diye bağıran grup polis ekiplerinin ikna etmesiyle üniversite içine geri döndü.

”Okumaya gelmişti”

‘Dina’ya adalet! Ne ayıp’ yazılı döviz taşıyan Orphe Moise, kız kardeşini son olarak geçen cumartesi günü gördüğünü belirterek, “Adalet istiyoruz. Dün emniyete gittim, bana sorular sordular. Kız kardeşim için adalet istediğimi söyledim. Türkiye’de yeniydi. Okumaya gelmişti. Burada öldürüldü. Neden hep siyahlar öldürülüyor? Kız kardeşimi kim öldürdü bilmek istiyorum, suçlu kim? bunun cinayet olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 

Ayrıca Kontrol Et

Trendyol depo işçilerinin üzerine bu sefer de araç sürüldü!

Direnişlerinin 24. gününde Maslak’ta Trendyol Genel Merkezi önünden işkence yapılarak gözaltına alınan DGD-Sen ve PTT-Sen üyesi işçilerin üzerine bugün de servis aracı sürüldü